Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

20 lat Miastu Otwock patronuje Matka Boża Swojczowska

Data publikacji: 2013-09-09, Data modyfikacji: 2013-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 

Otwock obchodzi w tym roku jubileusz. Dwadzieścia lat temu z inicjatywy mieszkańców i władz samorządowych Matka Boża Swojczowska ogłoszona została Patronką Otwocka, a piętnaście lat temu obraz został koronowany.

Obchody dwudziestolecia patronowania Otwockowi przez Matkę Bożą Swojczowską były bardzo uroczyste. Do kościoła Św. Wincentego a'Paulo, w którym znajduje się sanktuarium z cudownym obrazem, przybyły rzesze parafian, władze samorządowe miasta Otwocka reprezentowane przez prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka, wiceprezydenta Artura Brodowskiego, radnych: Danutę Szufnarowską i Dariusza Piętkę. Byli także kombatanci Armii Krajowej, w tym z okręgu wołyńskiego. Na zaproszenie ks. Bogdana Sankowskiego, proboszcza parafii pw. Św. Wincentego a'Paulo na uroczystość przybył ks. bp Kazimierz Romaniuk oraz ks. Jan Świerżewski, były proboszcz parafii. Jak powiedział na wstępie ksiądz Sankowski, obecność dwóch duchownych nie jest przypadkowa. Matka Boża Swojczowska została bowiem ogłoszona Patronką Otwocka właśnie przez bp Romaniuka, a proboszczem otwockiej parafii był wówczas ksiądz Świerżewski.

W homilii ks. bp Kazimierz Romaniuk gratulował mieszkańcom Otwocka inicjatywy ogłoszenia MB Swojczowskiej patronką miasta. Dziękował też za opieką nad obrazem. Przypomniał też, że tak jak mieszkańcy Otwocka obrali za patronkę miasta Matkę Bożą, podobnie bł. Ojciec Święty Jan Paweł II wskazywał, że jedyną droga do zbawienia, jest kierowanie się wzorem Maryi.

Nieodłącznym elementem obchodów święta patronki Otwocka, jest przekazanie przez Bractwo Strzelców Kurkowych "Lechity", przed cudownym obrazem, ryngrafu królowi strzelców. W obecności bractwa oraz wiernych i duchowieństwa prezydent Zbigniew Szczepaniak odnowił "Akt Zawierzenia Miasta Otwocka Matce Bożej Swojczowskiej", a następnie wraz z wiceprezydentem Arturem Brodowskim złożyli przy obrazie bukiet kwiatów składający się z 20 białych róż symbolizujących lata patronatu.

Marcin Gawrylik
"Gazeta Otwocka"

 

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola