Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

70. rocznica zabicia żołnierzy AK

Data publikacji: 2014-04-04, Data modyfikacji: 2014-04-05
A A AWydrukDrukuj  
 

3 kwietnia 2014 roku minęła 70. rocznica zabicia dwóch żołnierzy Armii Krajowej - pchor. Apolinara Akajewicza ps. "San" i pchor. Ryszarda Barańskiego ps. "Okrzeja" przez hitlerowskiego okupanta. Partyzanci zostali zamordowani w odwecie za udział w niszczeniu dokumentów niemieckiego urzędu pracy. W miejscu, gdzie żołnierze polegli, czyli na terenie kolejowym przy zbiegu ulic Armii Krajowej i Kruczej, w 2002 roku ustawiony został głaz z tablicą pamiątkową.

W 70. rocznicę tragicznego wydarzenia prezydent miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak wraz z potomkiem jednego z poległych żołnierzy - Jerzym Barańskim oraz kombatantami ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych oraz z przedstawicielami Bractwa Strzelców Kurkowych "Lechity" złożył wieńce i zapalił znicze. Zebranym krótką historię wydarzenia z 3 kwietnia 1944 roku opowiedziała Maria Teresa Dudzicka ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Cześć Ich Pamięci!

Marcin Gawrylik
"Gazeta Otwocka"

 

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola