Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

75 lat razem

Data publikacji: 2014-02-14, Data modyfikacji: 2014-02-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Rok 2013 dla rodziny Stokowskich to wyjątkowy czas. W październiku Wiktor Stokowski obchodził swoje 100 urodziny, natomiast pod koniec grudnia wraz z małżonką świętowali 75. rocznicę ślubu.


Wiktor Stokowski poślubił Filomenę Jaźwińską 26 grudnia 1938 roku. Poznali się i mieszkali w Grochowie koło Sokołowa Podlaskiego. Od młodych lat pan Stokowski interesował się wojskiem. Po odbyciu służby brał udział w ćwiczeniach wojskowych w I kompanii sztabowej 114 pułku piechoty 41 dywizji Armii Modlińskiej. W 1939 roku przeszedł cały szlak bojowy do Lwowa skąd powrócił wyczerpany. W 1942 roku groziła mu niewola niemiecka. W czasie wojny działał w Armii Krajowej. W 1948 roku zaczął pracować w Warszawie w Domu Książki. Do Otwocka wraz z rodziną przeniósł się w roku 1949, gdzie zamieszkał w domu kuzynów. Do emerytury pracował w sklepie papierniczym Domu Książki. Działał jako ławnik w sądzie, był aktywnym członkiem ZBOWiD oraz chętnie uczestniczył w spotkaniach szkolnych z dziećmi gdzie wygłaszał prelekcje. Wiktor Stokowski jest obecnie najstarszym członkiem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejskiego w Otwocku. Dzięki swym zasługom został odznaczony Medalem za walki wrześniowe oraz Medalem za Zasługi dla Województwa Mazowieckiego. W tym roku został odznaczony przez Prezydenta Miasta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka "Otwocką Złotą Sosenką" w uznaniu zasług dla miasta. Filomena Stokowska, podczas gdy mąż był na wojnie zajmowała się domem oraz dwójką małych dzieci - Alicją i Franciszkiem.

Obecnie małżeństwem opiekuje się córka. Państwo Stokowscy mają 5 wnuków i aż 7 prawnuków - najstarsza prawnuczka ma 18 lat, najmłodszy prawnuczek - półtora roku.

Z okazji 75. rocznicy pożycia małżeńskiego, 13 lutego zacnych Jubilatów odwiedził Szef Kancelarii Prezydenta RP - minister Jacek Michałowski, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak oraz Starosta Powiatu Otwockiego Bogumiła Więckowska. Goście wręczyli państwu Stokowskim odznaczenia oraz dyplomy okolicznościowe. Nie zabrakło również kwiatów i upominków. Życzymy dalszych lat szczęśliwego małżeństwa!

Zuzanna Gancarz
"Gazeta Otwocka"

 


Prezydent Zbigniew Szczepaniak wręcza Państwu Stokowskim pamiątkowy obraz


Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski gratuluje Jubilatom długiego pożycia małżeńskiego


Goście Jubilatów: (od lewej) Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Starosta Powiatu Otwockiego Bogumiła Więckowska oraz Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola