Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Drugi tor z Otwocka do Lublina

Data publikacji: 2013-04-15, Data modyfikacji: 2013-04-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Kolejarze planują uzyskanie do końca 2015 roku pozwolenia na budowę, a do końca 2019 roku wybudowanie drugiego toru z Otwocka do Lublina, zwiększenie maksymalnej prędkości pociągów na tym odcinku do 160 km/h, budowę szeregu wiaduktów kolejowych oraz likwidację przejazdów i przejść dla pieszych w poziomie torów.

Założenia do gigantycznej inwestycji PKP PLK S.A. prezentowało samorządowcom Otwocka i okolic podczas specjalnej konferencji.

PKP PLK S.A. otrzymało wsparcie z funduszy unijnych na wykonanie projektu budowy drugiego toru na linii kolejowej nr 7 Warszawa-Dorohusk - na odcinku od Otwocka do Lublina, czyli 149,3 km. Wykonano już wstępną koncepcję dla realizacji przedsięwzięcia oraz uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach do przeprowadzenia inwestycji.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami na terenie Otwocka wybudowane zostaną trzy wiadukty kolejowe, czyli tunele dla samochodów i pieszych. Oprócz tego kompleksowo zmodernizowany ma być wiadukt w ulicy Orlej. Kolejarze planują dla usprawnienia ruchu wybudować wiadukt w ulicy Majowej wraz z podziemnym przejściem dla pieszych, piesze przejście pod torowiskiem łączące ulicę Armii Krajowej z ulicą Warszawską, tunel samochodowy wzdłuż ulic Filipowicza i Żeromskiego oraz zmianę organizacji ruchu w ulicy Narutowicza. Ponadto zmodernizowane zostaną przystanki osobowe Śródborów, Pogorzel, Stara Wieś poprzez budowę dodatkowych peronów przed przejazdami kolejowymi. Kolejarze planują także wybudowanie wiaduktu w Celestynowie, który zastąpi przejazd wzdłuż ulicy Jankowskiego oraz przebudowę kładki nad peronami. Wiadomo także, że planowana jest likwidacja stacji Chrosna.

W imieniu PKP PLK S.A. koncepcję prezentował Krzysztof Pietras, dyrektor projektu oraz Marek Rząca i Elżbieta Bąk - kierownicy kontraktów. Wśród samorządowców uczestniczących w konferencji obecni byli: prezydent miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, jego zastępcy: Piotr Stefański i Artur Brodowski oraz wójt gminy Celestynów Stefan Traczyk.

Po spotkaniu, które odbyło się w auli Urzędu Miasta Otwocka, kolejarze zaprosili samorządowców na przejazd pierwszym odcinkiem linii kolejowej, która ma być rozbudowana tj. Otwock-Dęblin.

- Drugi tor jest potrzebny, bo niewątpliwie usprawni przejazd pociągów przez Otwock do Warszawy. Koncepcja kolejarzy jest ambitna, ale założenia bardzo wstępne, więc trudno je komentować. Na pewno samorząd Miasta Otwocka będzie bardzo aktywnie uczestniczył w szczegółowych pracach projektowych. Wówczas poznamy szczegółowe rozwiązania prezentowane przez PKP PLK S.A. - mówił po spotkaniu prezydent Zbigniew Szczepaniak. - Martwi nas natomiast informacja o czasowym odłożeniu realizacji budowy trzeciego, a na pewnych odcinkach czwartego toru na linii Warszawa-Otwock. Wszystko przez zapisy konserwatora o wpisaniu wiat peronowych na tym odcinku pod ochronę - dodał prezydent.

O szczegółach prac projektowych będziemy informowali na bieżąco.

Marcin Gawrylik
"Gazeta Otwocka"

Koncepcję rozbudowy odcinka linii kolejowej przedstawił Krzysztof Pietras, dyrektor projektu PKP PLK S.A.
Prezydent Zbigniew Szczepaniak z dyrektorem Krzysztofem Pietrasem na otwockim dworcu przed odjazdem pociągiem do Dęblina
W trakcie przejazdu kolejarze prezentowali samorządowcom zarys koncepcji inwestycji.

Przystanek w Celestynowie. Dyrektor Pietras opowiada wójtowi gminy Stefanowi Traczykowi, prezydentowi Zbigniewowi Szczepaniakowi oraz wiceprezydentom Piotrowi Stefańskiemu i Arturowi Brodowskiemu o dostosowaniu torowiska do rozwijania prędkości przez pociągi do 160 km/h na odcinku Dęblin-Otwock

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola