Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jan Żaryn w Otwocku

Data publikacji: 2013-05-23, Data modyfikacji: 2013-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 

Przewodniczący Rady Miasta Otwocka objął honorowym patronatem, a Fundacja "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom" wraz z otwockim klubem "Gazety Polskiej" zorganizowały w Otwocku spotkanie z Janem Żarynem, historykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Jan Żaryn, historyk, profesor nauk humanistycznych UW oraz UKSW, były członek Rady Programowej Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W latach 2000-2009 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, w tym od 2006 roku dyrektor Biura Edukacji Publicznej. Od maja 2013 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika historycznego "Sieci Historii".

Do Otwocka zaprosił go Cezary Jurkiewicz, prezes zarządu Fundacji "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom" oraz Witold Spiczyński, szef otwockiego klubu "Gazety Polskiej" na spotkanie z mieszkańcami pt. "Polska racja stanu od Konstytucji 3 Maja do 2013 roku". Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął przewodniczący Rady Miasta Otwocka Piotr Kudlicki.

Profesor Żaryn mówił o działaniach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w obronie niepodległości Polski, o kulisach procesu poprzedzającego uchwalenie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Porównywał działania decydentów sprzed dwóch wieków ze współczesnymi politykami. Profesor po przedstawieniu długiej analizy decyzji podejmowanych przez ostatniego króla Polski zaliczył go ostatecznie do grona polskich mężów stanu, podobnie jak Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Władysława Andersa, Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Lecha Kaczyńskiego. - Nie zgadzam się z wieloma decyzjami podejmowanymi przez Lecha Kaczyńskiego w polityce zagranicznej. Jednak jego zdecydowana postawa wobec Rosji i poparcie dążeń Gruzji do integracji z Unią Europejską pokazało, że potrafi przeciwstawić się zdecydowanie tak dużemu i niebezpiecznemu sąsiadowi - mówił profesor Żaryn. - Swoimi działaniami naraził się na wrogie działania Rosji. Jednak to właśnie jest postawa męża stanu - dodał.

Prezes zarządu Fundacji "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom" Cezary Jurkiewicz przedstawił podczas spotkania zakres działań swojej organizacji. Podziękował otwocczanom za udział w akcji "Podziel się książką z Polakami na Kresach". - Dzięki mieszkańcom Otwocka mieszkańcy Lwowa i okolic otrzymali szereg publikacji w ojczystym języku, a tego na dawnych polskich terenach bardzo brakuje - mówił Cezary Jurkiewicz.

Na zakończenie profesor Jan Żaryn podziękował za wsparcie w organizacji spotkania obecnemu na prelekcji wiceprezydentowi Arturowi Brodowskiemu. Wspomniał także, że Otwock to jego rodzinne miasto. Mieszkali tu jego dziadkowie, a obecnie mieszka córka.

Marcin Gawrylik
"Gazeta Otwocka"

 
UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola