Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Otwock - najwyższy punkt - wieża ciśnień dawnego Wojskowego Sanatorium

 
Wieża ciśnień dawnego Wojskowego Sanatorium Przeciwgruźliczego, wybudowanego w latach 1933-36. Wieża sama w sobie jest wysoka, a do tego usytuowana na wzniesieniu, z samej góry roztacza się rozległy widok na Warszawę. Czy miejsce to jest obecnie najwyższym punktem z takim widokiem w Otwocku? Jeśli spodobał się film daj łapkę w górę, a jak jeszcze nie subskrybujesz to wciśnij przycisk Subskrybuj :) Wieża znajduje się na terenie bardzo nowoczesnego centrum medycznego ECZ Otwock. Obecnie dostęp do wieży nie jest dostępny. źródło ze strony wiezecisnien.eu: "Budowa kompleksu sanatoryjnego została ukończona w 1935 roku. Projektantem był Edgar Norwerth (architekt m.in. warszawskiej AWF i służewieckich wyścigów). Wzorował się na budownictwie sanatoryjnym Francji i Szwajcarii. Budynki gospodarcze i administracyjne projektował także architekt Biernacki. Cały zespół szpitalny wpisany został w 2006 r. do rejestru zabytków. Budynek główny kompleksu, wraz z łącznikiem i kuchnią, jest jednym z czołowych przykładów umiarkowanego funkcjonalizmu w architekturze polskiej okresu międzywojennego. Placówka była nieczynna od 2000 r. Kilka lat temu kupiło ją Europejskie Centrum Zdrowia Otwock. W wyremontowanych budynkach urządzono nowoczesną klinikę (otwartą w 2010 r.). Wszystkie prace związane z modernizacją budynków oraz przystosowaniem ich do funkcji medycznych odbywały się w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na szczycie wieży ciśnień znajdował się drewniany stelaż, na którym kiedyś wywieszano flagę z okazji świąt państwowych. Tam też w najwyższym miejscu umieszczona była syrena oznajmiająca alarm przeciwlotniczy dla całej okolicy. Wieża ciśnień na terenie sanatorium była zasilana przy pomocy trzech pomp głębinowych zanurzonych w stalowych rurach bardzo głęboko (sanatorium znajduje się na sporym wzniesieniu). Pompy były zlokalizowane w odległości 150-200 metrów od wieży. Przy wejściu do wieży znajdowało się urządzenie przelewowe w postaci dwóch rur wygiętych w kolanko. W przypadku awarii czujników poziomu lustra wody, gdy woda w zbiorniku osiągnęła stan krytyczny, to przelewała się do rur odprowadzających ją do studzienki betonowej z żelazną kratką. Wewnątrz, naprzeciwko wejścia do wieży znajdował się wodowskaz. Na szczyt wieży prowadziły wąskie kręte metalowe schodki. Na samej górze znajduje się wielki stalowy zbiornik." Mimo dużej odległości Wojskowego Sanatorium od miejskich zabudowań, szpital posiadał bieżącą wodę, a strategicznym elementem sieci wodociągowej była betonowa wieża ciśnień. Znajduje się ona na wschód od głównego budynku. Na górę prowadzą kręte metalowe schody, które wiją się dookoła rury transportującej wodę. Na samej górze jest znajduje się zbiornik na wodę oraz korytarz okrążający wspomniany zbiornik.

 


hernciszfilm
 
Data pliku video: 2017-08-09, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola