Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Otwock świętował niepodległość

Data publikacji: 2013-11-18, Data modyfikacji: 2013-11-18
A A AWydrukDrukuj  
 

Mszą świętą w intencji ojczyzny, złożeniem kwiatów pod pomnikiem i wystawą militarną Otwock uczcił Narodowe Święto Niepodległości.


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku mieszkańcy Otwocka obchodzili wyjątkowo hucznie. W kościele parafialnym pw. Św. Wincentego a'Paulo odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Następnie zgromadzeni w pochodzie przeszli pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zebranych powitał prezydent miasta Zbigniew Szczepaniak - Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym oddajemy należny hołd obrońcom naszej Ojczyzny oraz ludziom wszelkiej narodowości, którzy walczyli o jej niezawisłość i suwerenność. Piknik Niepodległościowy, który przygotował dla Państwa Samorząd Miasta Otwocka ma uczyć patriotycznych postaw z historii naszego narodu otwockie dzieci. Dzieci i młodzież są bowiem naszą przyszłością, w którą warto inwestować. - powiedział prezydent.

Po przemówieniach Bractwo Kurkowe "Lechity" wystrzeliło salwę honorową, po czym delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem Marszałka Piłsudskiego kończąc część oficjalną uroczystości.

Tegoroczne obchody rozwinięto o część artystyczną - Piknik Niepodległościowy, który rozpoczął montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 4 im. Marszałka J. Piłsudskiego. Wielkim powodzeniem cieszyło się stoisko Urzędu Miasta, gdzie rozdawano flagi oraz książki "Miejsca Pamięci Narodowej Otwocka i okolic"

Dzień był chłodny, a mimo to otwocczanie przybyli na obchody całymi rodzinami. Świetnym pomysłem okazała się grochówka ufundowana przez Miasto Otwock, podawana z prawdziwej kuchni polowej przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonnie.

Z myślą o najmłodszych i nie tylko, przygotowano wystawę z Muzeum 2 Korpusu Polskiego. Rozstawiono dwa namioty - jeden z wyposażeniem medycznym i drugi - z wystawą pamiątek m.in. po kpt. Michalskim, po żołnierzach Ludowego Wojska Polskiego. Na wystawie znajdował się również oficjalny dokument NKWD o tym, że to Niemcy rozstrzelali żołnierzy i polskich oficerów w Katyniu - unikat, z podpisami całej komisji powołanej do wyjaśnienia tej zbrodni. Przed namiotem ustawione były dwa egzemplarze broni maszynowej, których używali Polacy. Największym zainteresowaniem cieszyły się wozy ustawione między namiotami: Willys Jeep z 1942r. - pierwowzór wszystkich samochodów terenowych na świecie oraz ambulans wojskowy GAZ - 51 mogący pomieścić 5 ciężko rannych w pozycji leżącej, posiadający niezależne akumulatory do zasilania z tyłu, oświetlenie nocne oraz rolety przeciwlotnicze na oknach. Mariusz Niewiedzielski z Muzeum 2 Korpusu Polskiego zaprezentował się w mundurze pruskim z orzełkiem na czapce i wbitym krzyżem legionowym. Na zakończenie części artystycznej uczniowie klasy wojskowo-policyjnej ZSEG, Strzelcy JS 1019 Organizacji Społeczno-Wychowawczej ZS "Strzelec" zaprezentowali, jak zwykle wspaniałą, musztrę paradną.

Zuzanna Gancarz
"Gazeta Otwocka"

 

 

 

 

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola