Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pierwszy krok na drodze do przetwarzania danych z XFEL-a w Świerku

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwszy krok na drodze do przetwarzania danych z XFEL-a w Świerku
Centrum Informatyczne Świerk - część Narodowego Centrum Badań Jądrowych - chce przetwarzać dane z eksperymentów przeprowadzanych na laserze na swobodnych elektronach European XFEL. Porozumienie w tej sprawie podpisano w piątek w Hamburgu.

Dokument podpisali dyrektor zarządzający European XFEL GmbH prof. Robert Feindenhans’l oraz dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek.

W porozumieniu obydwie strony zadeklarowały podjęcie wysiłków w celu rozeznania możliwości i potrzeb zdalnego przetwarzania danych związanych z badaniami prowadzonymi w Hamburgu. Stworzony zostanie wstępny projekt architektury systemu zdalnego przetwarzania danych, gwarantujący odpowiednie bezpieczeństwo i kontrolę dostępu. Elementy projektowanego systemu byłyby rozmieszczone w NCBJ w Świerku. W ramach działań wstępnych planowane są również m.in. testy wydajności łączy pomiędzy Świerkiem i Hamburgiem.

Eksperymenty naukowe i pomiary wykonywane na tak skomplikowanych urządzeniach jak XFEL generują ogromne ilości danych, które muszą być zapisane i przetworzone. Procesy te wymagają wielkich mocy obliczeniowych i kompetencji w budowie systemu zarządzania danymi i wykonywania na nich operacji.

"Szacujemy, że eksperymenty XFEL będą generowały od kilkunastu do kilkudziesięciu petabajtów danych rocznie – mówi kierownik Zakładu Technologii Informatycznych NCBJ i koordynator projektu ze strony polskiej dr inż. Adam Padee. - Gdybyśmy część tych danych przechowywali i przetwarzali w Świerku, to z jednej strony byłoby to istotne odciążenie infrastruktury obliczeniowej w Hamburgu, a z drugiej strony zwiększałoby bezpieczeństwo i sprawność obsługi danych dzięki wprowadzeniu dodatkowego centrum obliczeniowego".

Centrum superkomputerowe CIŚ ma kilkuletnie doświadczenie w dziedzinie zarządzania danymi eksperymentalnymi. Zebrało je przede wszystkim w trakcie współpracy z genewskim instytutem CERN. CIŚ, mający status węzła Tier-2, jest jednym z głównych miejsc gromadzenia i obróbki danych dla detektora LHCb – jednego z czterech wielkich eksperymentów prowadzonych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC.

Jak zapowiada NCBJ, po wstępnych przygotowaniach prace nad realizacją porozumienia rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola