Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ponad 72 mln zł na innowacje w chemii

Data publikacji: 2017-08-01, Data modyfikacji: 2017-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Ponad 72 mln zł na innowacje w chemii

Stworzenie bezodpadowej technologii wytwarzania produktów powstających w wyniku przetworzenia biomasy czy produkcja biopreparatów nowej generacji na bazie unikalnych szczepów mikroorganizmów - to niektóre z projektów, które otrzymały dofinansowanie od NCBR w ramach II konkursu programu sektorowego INNOCHEM.

"Sektor chemiczny ma ogromny wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia" - mówi cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. - "Domy, w których mieszkamy, pojazdy, których używamy, czy nawet produkty spożywcze, które na co dzień konsumujemy bazują na produktach chemicznych. Ich jakość i sposób wytwarzania mają zatem znaczenie dla jakości życia każdego z nas".

"W konkursie INNOCHEM inwestujemy ponad 72 mln zł w nowatorskie projekty, by motorem dalszego rozwoju polskiej chemii były stworzone przez polskich przedsiębiorców i naukowców innowacyjne produkty i technologie" - dodaje Dardziński.

INNOCHEM jest jednym z pierwszych programów sektorowych uruchomionych przez NCBR. Powstał w oparciu o studium wykonalności złożone przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Założeniem programu jest wspieranie innowacyjnych projektów związanych z pozyskiwaniem surowca, wytwarzaniem produktów podstawowych oraz specjalistycznych, nowymi technologiami i tzw. obszarami horyzontalnymi - czyli optymalizacją prowadzonych procesów i niskoemisyjnymi technologiami wytwórczymi.

"W ramach programu INNOCHEM współfinansujemy prace badawczo-rozwojowe, których efektem będą lepsze technologie i produkty stosowane i sprzedawane przez polskie przedsiębiorstwa sektora chemicznego" - mówi zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Aleksander Nawrat. - "Zważywszy, że ta branża przetwarza surowce na produkty mające zastosowanie niemal we wszystkich pozostałych sektorach, ich lepsza jakość przyczyni się do powstania lub udoskonalenia setek innych produktów, z których korzystają zarówno firmy, jak i odbiorcy indywidualni"

Budżet II konkursu INNOCHEM wynosił 180 mln zł. Złożonych zostało 40 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 188 mln zł. Po ocenie merytorycznej dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 72 mln otrzymało 17 projektów. Najwyżej oceniony został projekt "Biotransformacja i rafinacja kaskadowa śruty roślin oleistych w celu uzyskania surfaktantów, polimerów oraz komponentów paszowych", zgłoszony przez firmę Boruta-Zachem Biochemia Sp. z o.o. - jedno z czterech przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które uzyskały dofinansowanie w konkursie.

Szczegółowe informacje o wynikach II konkursu INNOCHEM dostępne są na stronie NCBR: http://www.ncbr.gov.pl

kflo/ zan/, Źródło artykułu: PAP - Nauka w Polsce
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola