Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uczcili pamięć zamordowanych na Wołyniu

Data publikacji: 2013-07-16, Data modyfikacji: 2013-07-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Podczas XXXVIII sesji Rady Miasta Otwocka samorządowcy chwilą ciszy uczcili pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu. Prowadzący obrady wiceprzewodniczący rady Wojciech Dziewanowski oddanie hołdu zarządził na wniosek radnego Leszka Korczaka.

Treść wniosku:

"W związku z obchodami 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, wnoszę o uczczenie zamordowanych w bestialski sposób przez nacjonalistów ukraińskich tysięcy Polaków i obywateli innych narodowości zamieszkujących Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Wśród wielu miejscowości dotkniętych tą tragedią znalazły się wsie parafii "Swojczów", gdzie zamordowano w ostatnich dniach sierpnia 1943 roku ponad 1000 osób. Z tej właśnie parafii "Swojczów" trafił do naszego miasta w połowie sierpnia 1944 roku przywieziony potajemnie przez Wołyniaków cudowny obraz Matki Boskiej Swojczowskiej, ogłoszonej 27 września 1993 roku patronką Otwocka.

Niech ten cudowny obraz oraz granitowy obelisk ustawiony przez Wołyniaków na terenie kościoła parafialnego św. Wincentego a'Paulo będą trwałym znakiem związku Wołynian z Otwockiem i zachowaniem pamięci o tamtych tragicznych latach.

Leszek Korczak
Przewodniczący
Komisji Kultury, Sportu i Turystyki
Rady Miasta Otwocka
Otwock, dn. 16.07.2013 roku"

 

 

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola