Belka
Niedziela, 29 Marca 2020   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uczestnicy międzynarodowego projektu IONIS obradowali w Centrum Origin Otwock

Data publikacji: 2019-06-19, Data modyfikacji: 2019-06-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Uczestnicy międzynarodowego projektu IONIS obradowali w Centrum Origin Otwock

Międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy "System wsparcia osób z zaburzeniami funkcji poznawczych w środowisku domowym i poza domem" o akronimie IONIS – realizowany jest w ramach europejskiego programu AAL (Active and Assisted Living). W przedsięwzięciu uczestniczy 10 instytucji partnerskich z pięciu krajów (Szwajcarii, Rumunii, Słowenii i Węgier i Polski). W Polsce projekt realizowany jest przez Klinikę Geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) oraz Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej (PW). Funkcję kierownika projektu pełni dr Katarzyna Broczek z WUM. Za stronę techniczną projektu w Polsce odpowiada dr inż. Jerzy Kołakowski z Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych PW.

Celem projektu jest zaproponowanie zintegrowanych rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie i produkty, które mogą zmienić jakość życia cierpiących na demencję (na poziomie łagodnych zaburzeń poznawczych lub otępienia w stopniu lekkim), poprzez np.: wykrywanie upadku, pomoc w znajdowaniu przedmiotów, lokalizację w przestrzeni, monitorowanie aktywności fizycznej itp. Obszarem wsparcia ma być zarówno miejsce zamieszkania jak też przestrzeń poza domem. Już w założeniach przyjęto modułową strukturę platformy, co pozwoli na jej przystosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika, z możliwością rozszerzenia zakresu narzędzi i usług, odpowiednio do wzrastających z wiekiem potrzeb.


W dniach 17-18 czerwca w Polsce odbyło się spotkanie konsorcjum projektu IONIS z udziałem 23 przedstawicieli ze wszystkich biorących udział państw.
Pierwszego dnia obrady odbywały się w Centrum Origin Otwock, gdzie zespół z Politechniki Warszawskiej testuje system do lokalizacji osób i przedmiotów wewnątrz pomieszczeń, a zespół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będzie prowadził badania pilotażowe opasek na nadgarstek mierzących codzienną aktywność (np. liczbę kroków).
Wybór Centrum Origin Otwock do pozyskiwania danych i testowania innowacyjnej platformy jest wynikiem rozwijającej się od blisko 1,5 roku współpracy pomiędzy Origin Polska i przedstawicielami świata nauki i medycyny. Jej celem jest poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki i wspierania osób starszych, w obiektach powstających pod marką Origin.

Okres realizacji projektu: 1.10.2017 - 31.03.2020

Hanna Przybylska, Źródło artykułu: Origin Polska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola