Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

151 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Data publikacji: 2014-01-24, Data modyfikacji: 2014-01-24
A A AWydrukDrukuj  
 

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Otwock wraz z Miastem Otwock zorganizował rajd upamiętniający 151 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W programie znalazło się wiele atrakcji m.in. złożenie kwiatów pod mogiłą powstańców, wspólne odśpiewanie hymnu oraz salwa honorowa.


Obchody rozpoczął przemarsz z płonącymi pochodniami z klubu "Mlądz" do mogiły powstańców styczniowych. Dla osób, które nie miały możliwości dojechania do Mlądza zorganizowano przed Urzędem Miasta autokar, przed którym pasażerom wręczono pamiątkowe bilety. Przy mogile powstańców styczniowych odśpiewano hymn polski, złożono kwiaty i zapalono znicze. Radny Michał Bany odczytał Manifest Powstańczy, a Paweł Ajdacki - autor wielu publikacji o Otwocku opowiedział o nieznanych powstańcach, którzy spoczywają w zbiorowej mogile. - Byli to najprawdopodobniej żołnierze z oddziału płk. Siemomysła Kuczyka, ciężko ranni 3 marca 1963 roku w potyczce pod Glinkami i zmarli z odniesionych ran w czasie marszu oddziału - mówił Ajdacki.

W imieniu władz miasta wieniec złożyli prezydent Zbigniew Szczepaniak, wraz z wiceprezydentem Arturem Brodowskim. Grupa rekonstrukcyjna wykonała salwę honorową by oddać hołd poległym w powstaniu. Następnie zebrani udali się z powrotem do klubu "Mlądz", gdzie odbyła się godzinna wieczornica. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przedstawili główne wyposażenie powstańca - karabiny, pistolety, szable oraz granaty.

Przedstawiono prezentacje multimedialną, podczas której Paweł Ajdacki opowiadał historię mogiły powstańców, którą z jego inicjatywy odrestaurowano w roku 2005. - Mogiła powstała w 1907 roku ufundowana przez Franciszka Skibińskiego. Po zmianie układu drogowego w latach 60. zapomniano o niej. W 2005 roku przedstawiała opłakany stan. - powiedział Ajdacki. Ponowne poświęcenie pomnika odbyło się 22 stycznia 2007 roku w 144. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Po prezentacji wyświetlono film nagrany przez portal dobroni.pl przedstawiający rekonstrukcję jednej z bitew Powstania Styczniowego, która odbyła się w 2012 roku w muzeum wsi radomskiej. Następnie gości zaproszono na poczęstunek. Każdy z uczestników obchodów otrzymał manifest stemplowany pamiątkową pieczęcią i numeratorem.

Zuzanna Gancarz
"Gazeta Otwocka"UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola