Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

40 lat otwockiego szpitala ortopedycznego

Data publikacji: 2013-11-19, Data modyfikacji: 2013-11-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Adama Grucy w Otwocku ma 40 lat.


11 września 1973 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Warszawie podjęła uchwałę, na mocy której przekształcono Sanatorium im. Janka Krasickiego w Wojewódzki Zespół Traumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji. Ta data uważana jest za powstanie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy. Jednak początki otwockiego ośrodka ortopedycznego sięgają lat wojennych. Najpierw sanatorium ortopedyczne mieściło się w drewnianej willi "Palladium" i specjalizowało się w leczeniu gruźlicy kostno-stawowej. W 1957 roku chorych przeniesiono do należącej, do KC PZPR willi "Bermanówka", a w 1958 roku do budynków przy ulicy Konarskiego. W 1981 roku, w związku ze zmniejszającą się liczbą zachorowań na gruźlicę, utworzono w Otwocku - Klinikę Ortopedii. 7 grudnia 1991 roku SPSK otrzymał imię Adama Grucy. "Ojcem" otwocka ortopedycznego był prof. Stefan Malawski, wieloletni dyrektor szpitala oraz Honorowy Obywatel Miasta Otwocka.

Obecnie SPSK dysponuje 440 łóżkami ortopedycznymi, 11 salami operacyjnymi. W 2012 roku hospitalizowano prawie 11,5 tys. pacjentów, wykonano niespełna 8,5 tys. operacji, a dla ponad 61 tys. chorych udzielono porad ambulatoryjnych. Szpital kliniczny jest stale modernizowany i rozbudowywany.

13 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z okazji 40-lecia SPSK im. A. Grucy. Podczas uroczystości Maciej Piróg, doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył pracownikom odznaczenia państwowe: Brązowe, Srebrne i Złote Krzyże Zasługi. Dyrektor naczelny szpitala Mieczysław Błaszczyk został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a jego zastępca ds. nauki i szkolnictwa - prof. Wojciech Marczyński - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

List gratulacyjny, bukiet kwiatów i obraz przedstawiający magistrat wręczył dyrektorowi prezydent miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak. Prezydent podziękował personelowi za rozsławianie Otwocka w Polsce i na świecie. - Szpital ortopedyczny jest jedną z wizytówek naszego miasta - podkreślił Szczepaniak.

Marcin Gawrylik
"Gazeta Otwocka"

 


W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli (od lewej): doradca Prezydenta RP Maciej Piróg, prezydent miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, wiceprezydenci Artur Brodowski i Piotr Stefański, sekretarz województwa mazowieckiego Waldemar Kuliński


Maciej Piróg wręcza dyrektorowi Mieczysławowi Błaszykowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski


Prezydent Zbigniew Szczepaniak gratuluje jubileuszu


Dyrektor Mieczysław Błaszczyk prezentuje otrzymany od władz miasta obraz

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola