Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Opuszczony szpital psychiatryczny "Zofiówka" - Otwock Urbex |Urban Exploration|

 
Szpital powstał na początku XX wieku. Pierwotnie zajmowano się tutaj leczeniem osób ze schorzeniami neuropsychiatrycznymi. Nazwa placówki pochodzi od imienia Zofii Edelmanowej, która na zakup terenu pod budowę szpitala przeznaczyła swoją biżuterię. Tego typu obiekt był nowym zjawiskiem w Europie. W szpitalu leczyli się niezamożni Żydzi, którymi opiekowano się bezpłatnie. Za najlepszą terapię przywracania chorych do normalnego życia szpital uważał pracę. W 1940 r. Zofiówka znalazła się na terenie getta. Panowały wtedy fatalne warunki oraz ogromny głód. W czasie okupacji przez III Rzeszę w latach 1939 - 1944 realizowany był program mający na celu "likwidację życia niewartego życia". Pozbywano się ludzi niedorozwiniętych psychicznie, chorych neurologicznie oraz przebywających tutaj ponad 5 lat. W 1943 r. powstał niemiecki projekt Lebensborn mający na celu "odnowienie krwi niemieckiej" i "hodowlę nordyckiej rasy nadludzi". Po wojnie aż do lat 80 w Zofiówce zajmowano się leczeniem gruźlicy. W 1985 roku szpital wrócił do pierwotnej formy, gdzie ponownie zajęto się leczeniem schorzeń neuropsychiatrycznych oraz młodzieży uzależnionej od środków odurzających. Ostatni funkcjonujący oddział zajmował się leczeniem uzależnionej młodzieży. W drugiej połowie lat 90 ubiegłego wieku szpital został zamknięty i od tego czasu niszczeje. Dziś budynki opuszczonego szpitala często wykorzystywane są do gry w paintball oraz przyciągają miejskich eksploratorów. Mamy nadzieje, że znajdzie się inwestor, który nie pozwoli temu miejscu zginąć. Zobacz więcej: urbex.su facebook.com/Urbex.su

 


URBEX. SU
 
Data pliku video: 2016-08-05, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola