Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pamięci Generała!

Data publikacji: 2013-09-16, Data modyfikacji: 2013-09-22
A A AWydrukDrukuj  
 

W 118. rocznicę urodzin generała Juliana Filipowicza, dowódcy Wołyńskiej Brygady Kawalerii zebrano się, aby honorowo oddać hołd oficerowi.

W piątek 13 września 2013 roku minęła 118.Rocznica urodzin generała Juliana Filipowicza oraz 74. Rocznica Kampanii Wrześniowej. Z tej okazji przed cmentarzem miejskim, o godzinie 12 zebrali się przedstawiciele władz Miasta Otwocka, krewni generała oraz kombatanci. Zebrani, w asyście uczniów klasy wojskowo-policyjnej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz pocztów sztandarowych przemaszerowali pod mogiłę dowódcy. Gdzie, jako pierwszy przemówił prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak:

-Spotykamy się w 118. rocznicę urodzin generała Juliana Filipowicza by oddać hołd żołnierzowi Legionów Polskich, generałowi Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej, kawalerowi orderu Virtuti Militari.

Julian Filipowicz urodził się 13 września 1895 roku we Lwowie. Jako dziewiętnastolatek, po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich i walczył w 1 Pułku Ułanów.

W 1917 roku, po chwilowym wcieleniu go do armii austriackiej, wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej.

W okresie obrony granic II Rzeczypospolitej, a więc począwszy od roku 1918 służył w 11 Pułku Ułanów Legionowych, będąc dowódcą szwadronu, a następnie dowódcą całego pułku.

W 1930 roku, w niepodległej Polsce ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Warszawie. Jako dyplomowany oficer objął stanowisko dowódcy 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim, a od 1935 roku dowodzenie 3 Pułkiem Strzelców Konnych w Wołkowysku.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku był dowódcą Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Równem. Dowodził Wojskiem Polskim podczas jednej z pierwszych bitew II wojny światowej - potyczką pod Mokrą.

Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem pułkownika Juliana Filipowicza powstrzymała przez cały dzień silniejszą, pancerną dywizję niemiecką, wspieraną przez lotnictwo.

Po zakończeniu działań wojennych Julian Filipowicz włączył się w działalność konspiracyjną.

Był dowódcą okręgu białostockiego i krakowskiego Związku Walki Zbrojnej. Używał pseudonimów "Kogan", "Pobóg", "Róg". Był dwukrotnie aresztowany przez gestapo. Był bohaterem brawurowych ucieczek z więzień okupanta. Jednak pobyt w areszcie hitlerowskim spowodował pogorszenie zdrowia Juliana Filipowicza.

15 sierpnia 1942 Wódz Naczelny generał Władysław Sikorski na wniosek Komendanta Głównego Armii Krajowej generała Stefana Roweckiego, mianował Juliana Filipowicza generałem brygady.

Stale pogarszające się zdrowie generała zmusiło go do pozostania w ukryciu w Otwocku. Tu zmarł 14 sierpnia 1945 roku. Otwock jest miejscem śmierci dowódcy Brygady Wołyńskiej. Miejscem jego pochówku.


Dziękuję wszystkim dziś tutaj zebranym, że po raz kolejny możemy przy pomniku na cmentarzu komunalnym oddać cześć człowiekowi wybitnemu, o silnym i energicznym charakterze, zdecydowanemu i odważnemu dowódcy wojskowemu.

Społeczność Otwocka docenia i pamięta o dokonaniach generała Filipowicza.

Dla upamiętnienia jego zasług względem ojczyzny, jako gospodarze ziemi, w której spoczął, nazwaliśmy jego imieniem jedną z głównych ulic miasta, a od 1990 Julian Filipowicz jest patronem Szkoły Podstawowej nr 8. To nasze uznanie dla jego honorowej służby, a przede wszystkim dowód naszej pamięci i naszego szacunku - mówił prezydent.


Następnie o głos została poproszona krewna generała - Joanna Filipowicz. Po krótkiej modlitwie ks. Bogdana Sankowskiego, reprezentacje złożyły wiązanki kwiatów. Uczczenie osoby Generała Juliana Filipowicza zakończyła salwa honorowa oddana przez strzelców Bractwa Kurkowego "Lechity".

Po uroczystości zgromadzeni udali się do Muzeum Ziemi Otwockiej gdzie odbyła się promocja książki: "Wołyńska Brygada Kawalerii - Żelazna Brygada" prowadzona przez autora monografii płk rez. Kazimierz Józef Skrzesiński.

W tym czasie goście muzeum mogli również obejrzeć wystawę pt. "7 Pułk Ułanów Lubelskich"

Olga Hejduk
"Gazeta Otwocka"

 

UM Otwock, Źródło artykułu: www.otwock.pl, Autor zdjęć: UM Otwock
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
otwocki

Powiat otwocki - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Otwock. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 616 km², na których mieszka 122 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz Wiązowna.

Potencjał rozwoju powiatu wydaje się nieograniczony, wszystko za sprawą położenia. Sąsiedztwo Warszawy powoduje wysoką dostępność komunikacyjną i jakość rynku pracy. Zachodnią granicę regionu stanowi Wisła. Liczne sady również stanowią ozdobę powiatowych terenów. Powiat pochwalić może się także jednym z najbardziej interesujących pejzaży w naszym kraju, bo tak trzeba określić charakterystyczną zabudowę osiedli zatopionych w zieleni sosen. Istnienie na tych ziemiach przyrodniczo bezcennych łąk, torfowisk, rozległych borów i dzikich koryt rzek zdecydowało o powstaniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola